Apartman ve site yöneticiliği son yılların en çok araştırma konusu olan kavramları arasında yer alır. Profesyonel yönetim firmalarının site yönetimini üstlenmesi ile daha kaliteli bir özelliğe bürünen bu kavram pek çok soru işaretine neden olur. 2M Yönetim olarak kaliteli site yönetim çözümleri sunarken merak ettiklerinizi de cevaplamayı amaçlıyoruz.

Nasıl Site Yöneticisi Olunur?

Apartman ve site yöneticisi olmak geçmiş dönemlerde gönüllülük esasına göre işlerdi. Ancak profesyonelliğin ön plana çıkması ile site yönetimi için kat maliklerinin seçimi söz konusu olmuştur. Yöneticilerin site ve site sakinlerinin avantajına çözümler geliştirmesi adına her yıl gerçekleşen toplantılarda bir yönetici seçilir. Site yönetim firmalarının ortaya çıkmasıyla bu seçim bir kişiden ziyade bir firma seçimine dönüşmüştür.

Yöneticilerin Görev ve Sorumlulukları

Apartman ve site yöneticilerinin sosyal, finansal ve hukuki bağlamda pek çok görevi vardır. Bu görevleri yerine getiren yöneticiler daha konforlu bir yaşam alanı ortaya çıkarmayı destekler. Aşağıda bir site yöneticisinin temel görev ve sorumluluklarını inceleyebilirsiniz.

Site sakinlerinin bilgilerinin kolluk kuvvetlerine bildirilmesi,

Personel ile ilgili sözleşme ve diğer süreçlerin gerçekleştirilmesi,

Güvenlik ve temizlik ile alakalı koordinasyonun sağlanması,

Sitedeki teknik problemlerin çözümlenmesinin desteklenmesi,

Sitenin hukuki anlamda iş ve işlemlerinin takip edilmesi,

Baca temizliği ve yangın söndürme cihazlarıyla alakalı uygulamaların gerçekleştirilmesi,

Sitenin genel görünümünün iyileştirilmesi.

Tüm bu görev ve sorumluluklar site yönetimi tarafından üstlenilmektedir. Bu konularda ortaya çıkacak sorunlardan sorumlu tutulacak kişi/kurum yöneticidir.

Bu konu hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

toplantı yapan site yöneticileri
Site yöneticiliği tek başına büyük bir yüktür. Bu noktada bir Profesyonel Site ve Apartman Yönetim şirketinden yardım alarak kazançlı çıkabilirsiniz.

Site Yöneticileri Maaş Alır mı?

Site yöneticileri, sitenin yönetsel işlerinden sorumlu olurken bir maaş alması da söz konusu olabilecek olan kimselerdir. Yöneticinin bir firma değil de gerçek bir kişi olması durumunda yönetim planında ya da sözleşmede yazmıyor olsa dahi ücret talep edebilir. Bu ücret kat malikleri tarafından belirlenmektedir. Site yöneticiliği için bir ücretin talep edilmediği durumlarda ise yöneticiler aidat ödemezler. Kanuni bir sınırın çizilmediği bu konuda nihai karar kat malikleri tarafından verilmektedir.

Görevi Kötüye Kullanma Durumu

Site yöneticileri seçimle iş başına gelen ve görevlerinden dolayı sorumluluğu olan kimselerdir. Apartman ve site yöneticilerinin taşımaları gereken özellikler kanunda belirtilmemiş olsa da fiil ehliyeti olan yöneticilerin görevlerini kötüye kullanmaları durumunda tazminat ve diğer hukuki sonuçlarla karşı karşıya kalacaklarını belirtmek gerekir.

Site Yöneticiliği Sertifika Gerektirir mi?

Site yönetimini üstlenmesi beklenen kişilerin belirli konularda uzmanlaşmış olması arzu edilmektedir. Ancak kanuni olarak site yöneticisinin bir sertifika ibraz etme zorunluluğu yoktur. Bu nedenle de site yönetiminin sertifika olmaksızın görev yapması mümkündür.

Site Yöneticiliğini Bırakmak (İstifa)

Site yöneticiliği görevini üstlenen kişilerin görevlerinden istifa etmeleri konusunda istifa dilekçelerini hazırlamaları yeterlidir. İstifa dilekçesini kat malikleri kuruluna teslim ederek görevinden feragat edebilmektedir. Ayrıca görev süresince gerçekleşen bütün iş ve eylemlerle alakalı evrakın kat malikleri kuruluna ibraz edilmesi şarttır. İstifanın gerçekleşmesi halinde genellikle olağanüstü toplantı yapılarak gerekli kontrollerin gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımızı sizler için aşağıda sıraladık.

Profesyonel Yönetim Firmaları ile Çalışmanın Avantajları

Apartman ve Site Genel Kurul Toplantıları Ne Zaman Yapılır?

Yıl Sonu Genel Kurul Nedir?