Apartman yöneticisi olmak her bina sakini için önemli bir sorumluluk olarak kabul edilmektedir. Geçmişten bugüne önemli rolü olan apartman yöneticilerinin kimler arasından nasıl seçildiğine göz atmak önemlidir. 2M Yönetim olarak apartman yöneticisi olmak ile ilgili bütün soru işaretlerinize cevap vererek bu konuda bilgilenmenize kapı aralıyoruz.

 

Bu yazılara da göz atmak isteyebilirsiniz:

Tüm Yönleriyle Apartman ve Site Yöneticiliği

Apartman ve Site Yöneticisinin Görevleri Nelerdir?

Site Yöneticisinin Muaf Olduğu Giderler

Apartman ve Bina Yönetim Şirketi Ne Yapar?

 

Apartman Yöneticisi Olmak

Apartman yöneticisi, 8 ya da daha fazla bağımsız bölümü bulunan yapıların yönetimi ile alakalı belirlenmesi gereken sorumlulardır. Bu çerçevede site yöneticisi seçmek şarttır. Peki, bina yöneticisi seçerken nasıl bir yol haritası izlenmektedir?

Apartman yöneticisi olmak için herhangi bir şekilde şartından söz edilmemektedir. Kanuni olarak herhangi bir şartın olmadığı apartman yöneticiliğinde kişinin güven veren ve adil olması yeterli bir koşul sayılmaktadır. Bu nedenle de bina yöneticisi seçileceği sırada bu işe uygun karakteristiğe sahip birinin belirlenmesi bina sakinleri için önemlidir.

site yöneticisi
Apartman yöneticisi olmak zorunlu bir durum değildir.

Yönetici Olmak Zorunda Değilsiniz 

Apartman yöneticisi olmak zorunlu bir durum değildir. Yani bir binada 30 yıl yaşayarak bina yöneticisi olmadan bu binada yaşamaya devam edebilirsiniz. Çünkü yönetici olmak tamamen rızaya bağlı olarak gerçekleşir. Apartman yöneticisinin zorla seçilmek istenmesi mümkün değildir. Öte yandan apartman sakinlerinin bir kişi konusunda uzlaşamaması durumunda en yakın Sulh Hukuk Mahkemesi aracılığıyla yönetici seçilmesi gerekir.

Peki, Kim Yönetici Olacak?

Apartman ve sitelerde yaşayan bireylerin yöneticiliği istememesi durumu söz konusu olabilmektedir. Bunun yanı sıra seçim konusunda uzlaşmazlıklar yaşanması da muhtemeldir. Apartman yöneticisi olmak istemeyen ya da olanların uzlaşmaya varamadığı durumlarda Sulh Hukuk Mahkemesi aracılığıyla çözüm üretmek mümkündür. Sulh Hukuk Mahkemesi bir yönetici atanmasını sağlar. Bu atama apartman sakinlerinden biri olabileceği gibi tarafsız biri de olabilir.

Çözüm: Dışarıdan Apartman Yöneticiliği 

2M Yönetim olarak apartman sakinlerinin yönetici olmak istemediği durumlarda çözüm sunarak profesyonelliği ön plana çıkarıyoruz. Hem yöneticiliğin hakkıyla gerçekleştirilmesini hem de yöneticilik krizinin çözülmesini destekliyoruz. Böylelikle apartmanın işleyişini kusursuz bir noktaya taşıma noktasında kaliteli işlere imza atıyoruz. Siz de apartman yöneticiliği konusunda dışarıdan destek alarak beklentilerinize cevap vermeye ne dersiniz?

 

Bu yazı 21.01.2022 tarihinde kaleme alınmıştır.