İnşaat aşamasındaki projeden ev almak hakkında bilinmesi gereken pek çok konu vardır. 2M Yönetim olarak inşaat ve projeden ev almak ile ilgili merak edilenleri sizler için derledik. şimdi gelin hepsini detaylı bir şekilde inceleyelim.

Projeden Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

projeden ev almak
Projeden ev almak bazı avantajlar ve dezantajlar barındırmaktadır.

Projeden ev almak istediğinizde dikkat etmeniz gereken bazı önemli ve kritik noktalar vardır. Söz konusu noktaları genel olarak aşağıdaki gibi açıklamamız mümkündür.

İnşaat Firmasını Araştırın

İnşaat firması araştırmak projeden ev alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar arasında yer almaktadır. Çünkü projeden ev almak son derece kritiktir. Güvenilir olmayan bir firmadan gayrimenkul satın almanız durumunda çeşitli problemler ile karşılaşmanız mümkündür. İnşaat aşamasında satın alınan projelerde süreç çok daha farklı işlediği için güven çok daha kritik bir öneme sahiptir.

Ödeme Planına Dikkat Edin

Ödeme planı, söz konusu projelerde büyük bir öneme sahiptir. Konut projelerinde ve özellikle inşaattan proje satın alırken ödeme planını mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Kendi bütçenizi aşmayacak ve bütçeniz ile uyumlu bir şekilde ödeme planını gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Satış Sözleşmesini İnceleyin

Projeden ev satın alırken satış vaadi sözleşmesinin imzalanması gerekmektedir. Alıcı ve satıcı arasındaki sözleşmesinin imzalanması yeterli değildir. Söz konusu sözleşmenin tapuda imzalanması ve noter tarafından da onaylanması gerekmektedir.

Projeden Ev Almanın Avantajları ve Dezavantajları

Projeden ve inşaat aşamasında ev satın almak çeşitli avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Bunun avantajlarını genel olarak aşağıdaki gibi sıralamamız mümkündür.

  • Ev fiyatları projeden satın alınması durumunda çok daha uygundur.
  • Evin oturulabilir konuma gelmesi durumunda prim yapma ihtimali artmaktadır.
  • İstenilen daire ve katta daire satın alabilmek mümkündür.
  • Projeyi yürütmekte olan firmaların bankalar ile anlaşmalı olması ve cazip kredi imkanları sunması mümkündür.

Projeden alınan evlerde dezavantajlar aşağıdaki gibidir.

  • Projenin tamamlanamama ihtimali vardır.
  • Projenin zamanında bitmeme ihtimali vardır.
  • Projede vaad edilen konut ile yapılan konutun farklı olma ihtimali vardır.
  • Proje sürecinde mevcut proje kapsamında değişiklikler meydana gelebilmektedir.
  • Kullanılan malzemeler kalitesinin düşük olma ihtimali vardır.2M Gayrimenkul olarak gayrimenkul danışmanlarımız ile sizlere ev satın alma ve kiralama sürecinde destek olabilmemiz için lütfen bizimle irtibata geçiniz.