Gayrimenkul alım satımı söz konusu olduğunda, eğer gerekli olan bazı detaylara dikkat edilmezse ne yazık ki ortaya oldukça ciddi sorunlar çıkabilmektedir. Bu tarz sorunları engellemek adına özellikle gayrimenkul alım satımında önemli hususların neler olduğu bilinmeli ve alım satım işlemleri esnasında mutlaka bu detaylara dikkat edilmelidir.

Gayrimenkul satın alım sürecinde dikkat edilmesi gerekenlerin başında gayrimenkulün değeriyle ilgili doğru tespitlerin yapılması gelmektedir. Bu konuda Gayrimenkul Danışmanlık Hizmeti veren firmalardan yardım almak, akıllıca bir hamle olacaktır. Bir gayrimenkulün fiyatı belirlenirken, bulunduğu bölgedeki emsallerine ve rayiç bedeline bakmakta yarar vardır. Ayrıca gayrimenkulün türüne göre (konut, dükkan, arsa vs) değerlendirme noktaları değişkenlik göstermektedir. Binanın yapısal durumu, malzemedeki kalite ve işçilikteki ustalık ya da arsa için konuşmak gerekirse verilen gabari, TAKS ve KAKS değerleri gayrimenkulün değerini değiştirebilmektedir.

Çevre Temizlik ve Emlak Vergilerinin Kontrolü

Tapuda gerçekleştirilen işlemler sırasında, gayrimenkulün eski vergi borcunun kontrol edilmesi gerekmektedir. Emlak Vergisi Kanunu’na göre gayrimenkulün satıldığı yıla veya önceki yıllara ait ödenmemiş emlak vergisi borcu varsa; bu borçtan alıcı ve satıcı birlikte sorumludurlar. Bu sebeple gayrimenkulün birikmiş vergileri, gayrimenkulün yeni sahibinden de tahsil edilebilmektedir, dolayısıyla kontrolü yapılmayan vergi borçları konusunda anlaşmazlıklar yaşanmaktadır. Bu gibi durumları önlemek için gayrimenkul satanların emlak ve çevre temizlik vergileri konusunda bir takiple karşılaşmamaları adına, ilgili belediyeye gayrimenkulün satışının yapıldığını bir dilekçeyle bildirmelerinde fayda vardır.

Gayrimenkulün Tapuda Beyan Edilen Değeri

Gayrimenkullerin edinim tarihinden itibaren 5 yıl içinde elden çıkarılmasından elde edilen kazançlar gerçek kişiler açısından değer artış kazancı olarak beyan edilmekte ve %15-35 arasında değişen oranlarda gelir vergisine konu olmaktadır. İlgili gayrimenkul 5 yıldan erken sürede elden çıkarılır ve tapuda değeri düşük beyan edilmiş olursa; satan kişi için yüksek tutarda gelir vergisi ödenmesi söz konusu olabilmektedir. Ancak gayrimenkul miras ya da bağış yoluyla edinilmiş ise satış bedeli ne olursa olsun gelir vergisi ödenmeyecektir. Aynı şekilde en az 5 yıl elde tutulan gayrimenkullerin satışında da gelir vergisi ödenmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Bir gayrimenkul alırken, kiralarken veya satarken, gerekli olan tüm mevzuatların ve idari işlerin bilgilerine ulaşmak her zaman çok kolay olmayabilir, bu yüzden bu süreçlerde danışmanlık hizmeti almak çok faydalı olacaktır.