Asansör, insan yaşamını kolaylaştıran bir unsur olurken asansör bakımı söz konusu kolaylığı sürdürülebilir kılmada oldukça değerlidir. Ortak yaşam alanlarının en önemlilerinden bir tanesi olan asansörü kullanırken titiz davranmayı ve bakımlarını da zamanında yapmayı önemsemek gerekir. Zira asansör bakımı göz ardı edildiğinde çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalınmasına neden olur.

Asansörlerin kullanım yoğunluğu ve kaliteleri dikkate alınarak bakımları gerçekleştirilmelidir. Bu kapsamda asansör bakımı için ideal aralık ayda bir defadır. Daha uzun aralıklarla gerçekleşen asansör bakımlarının risk taşıdığını ifade etmek gerekir. Aksi halde, gerekli koşulları taşımayan ve sorun çıkaran asansörlerin bakımı yapılmadığında insanların konforunu etkileyen durumlarla karşı karşıya kalınır ve güvenlik unsurları göz ardı edilmiş olur.

Asansör bakımı için ideal aralık ayda bir defadır.
Asansör bakımı için ideal aralık ayda bir defadır.

Asansör Bakımı Sırasında Dikkat Edilecekler

Site, apartman ya da plaza sakinlerinin yanı sıra iş merkezleri ve hastane gibi alanlarda da kullanılan asansör bakımı çok titiz bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Özellikle de bakımı etkileyecek olumsuzluklardan uzak durmak adına aşağıda sıralanan detaylara önem vermek gerekir.

  • Asansör boşluğunda ve asansörün hareketini engelleyen yabancı cisimler temizlenmelidir.
  • Güvenliğin teminatı olan asansör kapılarının kapanma durumu incelenmeli ve bu konuda önlemler alınmalıdır.
  • Frenleme ve durma konusunda en başarılı performansın yakalanması adına asansör fren sisteminin kontrol edilmesi gerekmektedir.
  • Kabin üzerinde yer alan aksamı etkileyebilecek nitelikteki yabancı maddelerin temizlenmesi şarttır.
  • Asansörlerin hareket etmesi ve durmasına neden olan yay gibi bütün sistemlerin temizlenmesi gerekmektedir.
  • Asansörün gevşeyen ya da bozulan parçaları sıkıştırılarak daha kaliteli bir kullanım sağlanmalı.

Asansör bakımı kaliteli bir şekilde gerçekleştirilmesi gereken bir süreçtir. Bu nedenle de asansör bakım işlemleri ile alakalı gerçekleştirilecek bütün aşamaların titizlikle gerçekleştirilmesi şarttır.

Asansör Bakımı ile İlgili Mevzuat

Asansör bakımı ile alakalı genel mevzuat, bakım işlemlerinin düzenli bir şekilde yapılmasını gerektirir. Bu kapsamda asansör bakımlarının zamanında gerçekleştirilmesi hukuki açıdan da oldukça önemlidir. 2M Yönetim olarak asansörlerinizin bakım ve diğer bütün süreçleri ile alakalı sizlere profesyonel destek sağlıyoruz. Özellikle ortak alanlardan biri olan asansör kullanımında sorunlara neden olabilecek durumların önüne geçmeye çok önem veriyoruz. Size de asansör bakımı adına bizimle iletişime geçmek kalıyor.