Bina güçlendirme kararı almak, deprem kuşağında yer alan ülkemiz için son derece önemli bir husustur. Özellikle de binaların yapıldıkları tarihten itibaren aşınmaya başladığının ve yıprandığının fark edilmesi, binaların güçlendirilerek yenilenmesi gerektiği düşüncesini akla getiriyor. Bu kapsamda binanın genel olarak incelenmesi ve incelemenin sonuçlarına göre de sağlıklı bir kullanıma hazır hale getirmesi gerekmektedir.

Bu yazılara da göz atabilirsiniz:

Enerji Kimlik Belgesi Almayan Binaların Satışı Yapılabilir Mi? 2023 Güncel

Apartmanlar İçin Kazan Dairesi Yönetmeliği

Bina güçlendirme çalışmaları, genel anlamda yaşam alanlarının güven içerisinde tutulması, yaşanabilme ihtimali bulunan can ve mal kayıplarının önlenmesi ve bu tarzda olan kayıpların en düşük seviyede tutulması için yapılır. Peki, bina güçlendirme işlemi için uygulanan yöntemler nelerdir? Gelin beraber bakalım.

Bina Güçlendirme Yöntemleri Nelerdir?

Bina güçlendirme yöntemleri, birçok farklı işlemin bulunduğu yöntemlerdir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Çelik mantolama işlemi

Epoksi enjeksiyonu

Betonarme mantolama işlemi

Kolon mantolama işlemi

Kanat ekleme

Eski ve yeni betonların kaynaştırılması

Gömlek geçirme ya da mantolama

Bu ve bunun gibi işlemler ile mevcut yapılar üzerinde başarılı bir güçlendirme sistemi uygulanmaktadır.

Güçlendirme Kararı Nasıl Alınır?

Güçlendirme kararı alabilmek, belirli şartların yerine getirilmesi ile mümkün hale gelir. Eğer binanızın güçlendirilmesine dair bir rapora sahip değilseniz, bu aşamada ev sahiplerinin beşte dördü olacak şekilde rızaya sahip olmanız gerekir. Bunun için ise kat malikleri kurulunu toplamalı, istenen oranda çoğunluğa sahip olmalı ve bununla beraber güçlendirme işlemleri için başvurmalısınız.

Binanızın güçlendirilmesine dair bir rapora sahipseniz, binanızda yer alan herhangi bir ev sahibinin rızasına ihtiyaç duymazsınız. Bunun için ister kat malikleri kurulunu toplar ve karar alırsınız isterseniz de sulh hukuk mahkemesine başvurarak proje hazırlatıp ilerleyebilirsiniz. Bina güçlendirme kararı alabilmek için bu iki yöntem de geçerlidir.

Bina Güçlendirmenin Maliyeti Nedir?

Bina güçlendirme işlemlerinin maliyeti, yapılacak olan projeye, alınan numuneye, laboratuvar ortamlarında gerçekleştirilen testlere ve karar alınan projenin takip edilmesine göre çeşitli hususlar ile belirlenir. Bina güçlendirme işlemlerinde oluşacak olan maliyetin net belirleyicisi ise karar verilecek olan uygulama projesidir. 2M Yönetim, bu kapsamda sizlere profesyonel destek sağlayacak ve bina güçlendirme konusunda fikir danışmanınız olacaktır.

 

Bu yazı 13.03.2023 tarihinde yayına alınmıştır.