Site ve apartman yönetiminde İSG göz ardı edilen konulardan bir tanesi olmaktadır. Apartman sakinlerinin huzur ve refahı için çalışan personelin sağlık ve güvenlik haklarının dikkate alınması elzemdir. Aksi takdirde ortaya çıkacak risklerden site yönetimi sorumlu olacaktır. 2M Yönetim olarak bu konuda bütün merak edilenlere cevap veriyoruz.

İSG Nedir?

İSG ya da daha yaygın bilinen adıyla İş Sağlığı ve Güvenliği, kanuni düzenlemeler kapsamında işçilerin güvenli bir şekilde çalışmaları anlamına gelir. Meslek hastalıkları ve kazaların önlenmesi adına alınması gereken tedbirleri de ifade eder. İSG kapsamında işçi ve işverenin belli başlı yükümlülükleri vardır.

İşçinin hangi alanda çalıştığı ya da iş yerindeki rolü ne olursa olsun İSG kapsamında korunması gerekir. Bu nedenle de apartman yönetiminde İSG çok çok önemli bir konudur. Apartman görevlilerinin kaza ve risklerle karşı karşıya kalmaması adına mutlaka İSG uygulamalarına başvurulmalıdır. Aksi takdirde yaşanacak can ve mal kayıpları ger dönüşü olmayan durumları da beraberinde getirecektir.

Apartman ve Site Yönetiminde İSG ihmal edilen hususlardan birisidir.
Apartman ve Site Yönetiminde İSG ihmal edilen hususlardan birisidir.

Site ve Apartman Yönetiminde İSG’nin Önemi

Sanayileşmenin artması ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte müstakil evlerden site ve apartmanlara doğru bir geçiş söz konusudur. Bu doğrultuda site ve apartmanlarda birlikte yaşayan bireylerin belirli koşullar altında yaşamaları gerektiğini unutmayın. Bu site ve apartmanlarda yaşayan bireylerin yoğun artış göstermesi ile birlikte İş Sağlığı ve Güvenliği noktasında da çeşitli tedbirlerin alınması gerekir. Apartman ve sitelerde çalışan bireylerin sağlığının korunması ve güvenliğinin sağlanması için iş sağlığı ve güvenliği prosedürlerine uyulması gerekmektedir. Bu doğrultuda iş kazalarını ve meslek hastalıklarını en aza indirmek mümkün hale gelmektedir.

Site ve Apartman Yönetiminde İSG Süreci

Site ve apartman yönetiminde İş Sağlığı ve Güvenliği 4857 Sayılı İş Kanunu’na göre belirlenmektedir. İşçilerin ve işverenlerin sahip olduğu sorumlulukları dahilinde iş sağlığı ve güvenliğine aykırı bir durum olmaması gerekir. Olması durumunda ise iş yerinin kapatılması gerekmektedir. Personel işveren olarak taşeron firmalar yani yönetim firmasının bu noktada süreçleri en iyi şekilde takip etmesi gerektiğini unutmamak gerekir.

2M Yönetim İş Sağlığı ve Güvenliği sürecini yakından takip ederek bu süreç dahilinde hizmetler sunmaktadır. Bu noktada hizmetlerimiz ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.