Eskiden yönetici denilince akla, somurtkan, sessiz, mesafeli bir yönetici profili geliyordu. 21.yüzyılın ilk çeyreğinin sonlarına geldiğimiz bu günlerde yönetici anlayışı çok farklı bir hal aldı. İş yerinde hem huzuru sağlamak hem de başarıya ulaşmak için günümüz yöneticilerine çok fazla iş düşüyor. İyi ve başarılı yöneticinin, personeliyle arasında samimi bir ilişki geliştirirken aynı zamanda otoriteyi de koruması gerekiyor.

İşte, iyi yöneticilerin sahip oldukları bazı özellikler:

 

İyi Yönetici, Çalışma Ortamındaki Huzura ve Uyuma Dikkat Etmeli

Ekibinizde diğerlerinden daha çok veya az sevdiğiniz çalışanlarınız olabilir. Fakat sevmediğiniz çalışanınıza diğerlerinin önünde söylediğiniz her olumsuz söz veya davranış, ortamın huzurunu ve çalışanlar arasındaki uyumu bozacaktır. İyi bir yönetici olmak için, iş ortamında bütün çalışanlarına eşit davranmalısınız.

 

İyi Bir Yönetici Kendini Daima Geliştirmeli

Dünya’da ne olup bittiğini takip edin, sektörde olan tüm gelişmeleri gözlemleyin ve bundan ders çıkarın, sorumluluk alın ve eleştirileri de yapıcı bir şekilde değerlendirin. Tüm bunları doğru bir şekilde uygularsanız zaman içerisinde başarılı ve örnek bir yöneticiye dönüşeceksinizdir.

Zamanı Doğru Bir Şekilde Yönetmelisiniz

Uzun ve kısa vadeli hedeflerinizi belirlemeli ve zamanınızı bu hedeflere yönelik günlük, haftalık ve aylık listeler oluşturarak yönetmelisiniz. Önceliği olan işleri de bu listeden seçerek ağırlık verebilirsiniz. Ayrıca aniden gelişebilecek bir iş ihtimaline karşın boş zaman da bırakmalısınız.

 

Yöneticiler, Hedefleri Önceden Belirlemeli

İyi ve başarılı bir yönetici olmak için en önemli kriterlerden bir tanesi, hedefleri önceden oluşturarak oluşabilecek engelleri, riskleri ve bunlara karşı alınabilecek tedbirleri erkenden oluşturmaktır. İş hacminize göre yıllık, aylık, haftalık programlar çıkartıp karşılaşabileceğiniz güçlükleri önceden belirlemeli ve önlemlerinizi almalısınız.

 

Çalışanlarınız İçin İyi Bir Mentor Olun ve Motivasyonlarına Katkıda Bulunun 

Her yönetici, çalışanı için bir mentor olabilmeli; kişilerin sahip olduğu potansiyelleri fark edip onları başarılı bir şekilde yönetmeli ve akıl hocalığı yapmalıdır. Çalışanlarınızı gözlemleyip yeteneklerini doğru bir şekilde değerlendirirseniz, iyi ve başarılı bir yönetici olmaya bir adım daha yaklaşmış olacaksanız. 

 

Anahtar Kelimeler : Yönetici, İyi Yönetici, Başarı