Temizlik hizmetlerinin kökleri çok daha öncesine uzanıyor olsa da bir sektör olarak tanımlanması 1900’lü yılların başına dayanmaktadır. Ülkemizde temizlik hizmetlerinin miladı ise 1983 yılına dayanmaktadır. 1955 yılında hizmet vermeye başlayan İstanbul Hilton ve sonrasında açılan Kuşadası Fransız Tatil Köyü, İstanbul Sheraton gibi konaklama merkezleri kendi bünyelerinde “müstahdem” ya da “hademe” gibi kadrolu personel ile tesislerin temizlik ihtiyacını karşılamıştır. Ancak, yıllar içinde artan ihtiyaç kendi içlerinde istihdam ettikleri personelden daha fazlasını doğurmuştur ve 1983 yılında bu hizmeti profesyonel olarak veren özel şirketlerden almayı gerekli hale gelmiştir. 

Bu temel üzerine, 1985 yılından sonra artış gösteren kentleşme de eklenince temizlik sektörüne duyulan ihtiyaç daha fazla artmıştır. Oteller, AVM’ler, hastaneler, fabrikalar, okullar, toplu konut ve siteler inşa edilip büyük şehirlerde hızla artarken hijyenin sağlanması için de sektör hiç durmadan gelişmiştir.

Gelişen bu sektörde özel eğitimler almış temizlik personelleri ve özel ekipmanlar hizmet kalitesi için büyük önem taşımaktadır. Özellikle site ve tesis temizliği, AVM temizliği ve fabrika temizliği gibi özel ve büyük alanlarda gerçekleştirilecek uygulamaların profesyonel ekiplere teslim edilmesi gerekmektedir. Gerek iş güvenliği, gerek hijyen ve sanitasyon, gerekse ortamın kurallarına uygun olarak bakımının yapılması açısından profesyonel temizlik hizmetlerinin önemi büyüktür. Bunların beraberinde, profesyonel temizlik hizmetleri imaj bakımından da işletmeler için oldukça önemlidir. Modern zamanlarda hemen her kurumsal işletme temizlik faaliyetlerinde profesyonel ekipleri tercih ederken; iş merkezleri, AVM’ler, hastaneler ve fabrikalar gibi alanlarda özellikle bu ekiplerin görevlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. 

Günümüzde AVM temizliği ve fabrika temizliği gibi hizmetler; özel firmalarca sunulan hizmetlerdir. Tıpkı güvenlik hizmetlerinde olduğu gibi, temizlik hizmetlerinin sunumunda da belli standartlar söz konusudur ve destek hizmetleri sunan firmalar dünya standartlarında bu faaliyetleri gerçekleştirmektedirler. Kendi personelinizi istihdam edip, onlardan bütünüyle sorumlu olmak yerine; hizmet alımı yöntemini benimseyerek tesis temizliği ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılayabilirsiniz.