Mantolama ile konutlarda enerji tasarrufu elde edebileceğinizi biliyor muydunuz? 2M Yönetim ile mantolama yaparak evinizde yüksek miktarda enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Son zamanlarda getirilen yeni yasal düzenlemeler ile pek çok konutta zorunlu hale gelen mantolama fırsatları ile çok daha az yakıt harcayarak evinizin daha güzel ısınmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik mantolama ile yaz aylarında da evinizin çok sıcak olmasının önüne geçebilirsiniz. Şimdi gelin mantolamanın ne olduğunu ve enerji tasarrufuna nasıl bir katkı sağladığını inceleyelim.

Mantolama Nedir?

Mantolama genel olarak binaların dış cephesinin yukarıdan aşağıya doğru ısı yalıtım malzemeleri ile giydirilmesini ifade etmektedir. Binalar tıpkı bir manto ile giydirilmektedir. Mantolamada ki en temel amaç enerji tasarrufunun sağlanmasıdır. Bu kapsamda mantolama binanın içerisinde ki havanın dengeli bir şekilde dağılmasını sağlayarak binalarda ki yaşam kalitesini yükseltmektedir. Bunun yanı sıra ısınmak için kullanılan enerji miktarı en aza indirilirken binanın ömrü de uzatılmış olacaktır.

Mantolama ile ilgili detaylı bir araştırma yapıldığında fiyatlar kişilere yüksek gelebilir. Ancak söz konusu işlem birkaç sene içerisinde kendi için harcanan parayı enerji tasarrufu ile amorti edecektir. Bu kapsamda mantolamanın son derece önemli ve pek çok bina da ise zorunlu olduğunu ifade edebiliriz.

Mantolama Enerji Tasarrufu Sağlar Mı?

Mantolama ile enerji ve ısı tasarrufu sağlanacağından bahsettik Bu kapsamda mantolama işlemi doğrultusunda sağlanan enerji tasarrufunun binaların tipine ve ölçülerine göre değişkenlik göstereceğini de ifade etmek gerekir. Tek katlı müstakil bir evden %50 ile %60 oranında bir tasarruf elde edilmektedir. Bunun yanı sıra çok katlı binalarda ise elde dilen enerji tasarrufu biraz daha az olabilmektedir. Bu doğrultuda mantolama fiyatları da yine binaların katına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Merkezi sistem ile ısıtılan çok katlı binalarda genel olarak %25 ile %50 arasında enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Özellikle en üst katta ki dairelerde daha fazla ısı kaybı meydana geleceği için mantolamanın önemi en üst katta ki daireler için çok daha önemlidir.

Siz de mantolama ile konutlarda enerji tasarrufu sağlamak için 2M Yönetim ile iletişime geçebilirsiniz.