Gayrimenkul alım – satımlarınızda ya da kiraya verme – kiralama işlemlerinde işlerinizi kolaylaştıracak bir emlakçıya her zaman ihtiyacınız vardır. Fakat güvenilir bir kurumu bulmak da ayrıca önem teşkil eder. Sahibinden gayrimenkul alım – satım işlemlerinde mağdur olabilir, güvensiz emlakçılardan dolayı da zaman ve maliyet kaybı yaşayabilirsiniz. Karar vermenizde en önemli etken gayrimenkul danışmanlık sertifikası olmalıdır. Bu sertifikaya sahip olan kurum, son derece güvenilirdir.

Gayrimenkul Danışmanlık Sertifikası Ne İşe Yarar?

Gayrimenkul danışmanlık sertifikası, emlakçılık ve emlak danışmanlığı hizmetini profesyonel ve yasal olarak eksiksiz bir şekilde veren kurumların hak ederek aldığı bir belgedir. Millî Eğitim Bakanlığının iştiraki ile yetkilendirilmiş bir kurumun verdiği bu belge, ilgili kurumun gayrimenkul danışmanlık hizmetini eksiksiz olarak vereceğini gösterir. İhtiyaç halinde gayrimenkul danışmanlık sertifikasına sahip bir kurumdan destek almalısınız. 

 

Gayrimenkul Danışmanlık Sertifikası Almak İçin Gerekli Şart ve Belgeler

Gayrimenkul danışmanlık sertifikası almaya hak kazanmak için taşınması gereken şart ve belgeler şu şekildedir:

  • Sertifika programı ile ilgili kursa kayıt olma dilekçesi
  • T.C. kimlik fotokopisi
  • 2 adet güncel vesikalık fotoğraf
  • Öğrenim belgesinin onaylı fotokopisi
  • Gerekli ödemenin yapıldığını gösteren banka dekontu
  • Kursu başarı ile tamamlamak

Ankara Gayrimenkul Danışmanlık Firmaları

Ankara gayrimenkul danışmanlık firmaları arasında gayrimenkul danışmanlık belgesine sahip kurumlar olduğu gibi olmayan kurumlar da vardır. Dolayısıyla bu noktada dikkatli olmalısınız. Tüm emlak işlerinizi gayrimenkul danışmanlık sertifikası olan gerçek ve tüzel kişilerin ortaklığında gerçekleştirmelisiniz. Aksi halde mağdur olabilirsiniz. Çünkü ilgili bakanlıkların yaptığı düzenleme sonucunda bu sertifika zorunlu hale getirildi. Yani gayrimenkul danışmanlık sertifikasına sahip olmayan kurumlar, yasal olarak emlakçı olarak nitelendirilemeyecek. 

Devlet tarafından verilen karar doğrultusunda, gayrimenkul danışmanlık sertifikası bulunmayan emlakçılar ile mülk sahipleri tarafından yapılan satış işlemleri geçersiz sayılacak. Dolayısıyla emlak işlemlerinizde ilgili sertifika konusunda dikkatli olmamanız halinde pek çok problemle karşılaşabilir, maddi kayıplar yaşayabilir ve zamanınızı boşa harcayarak mağduriyet yaşayabilirsiniz. Bu nedenle gayrimenkul danışmanlık sertifikası olan işletmeler her zaman önceliğiniz ve kesin tercihiniz olmalıdır.

Söz konusu sertifikanın etkisiz olduğu son tarih, 2019 takvim yılının sonuydu. İlgili kurumlar tarafından verilen karara göre 2020 yılı itibari ile gayrimenkul danışmanlık sertifikasına sahip olmayan kişi ve kurumların gayrimenkul satışı yapması yasaklandı.