Evde evcil hayvan beslenebilir mi sorusu son evcil hayvan sahiplerinin en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Evcil hayvan sahiplerinin yasal hakları ile ilgili de pek çok soru ve sorun söz konusudur. 2M Yönetim olarak sizler için evde evcil hayvan beslenebilir mi sorusuna net bir şekilde cevap vereceğiz. Şimdi gelin evde evcil hayvan beslenebilir mi sorusunu hep birlikte inceleyelim.

Apartmanda ve sitelerde evcil hayvan beslenmek ile ilgili çeşitli kuralların site yönetimleri tarafından belirlendiğini ifade etmek mümkündür. Bu doğrultuda hayvanların ev, apartman ve sitelerde korunma ve barınma hakkına da sahip olduğunu ifade etmek gerekir. Evcil hayvan sahiplerinin hayvanlara ait çeşitli sorumluluk ve yükümlülüklerin eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi ve apartman kurallarına uygun davranılması konusunda apartman, müstakil evi, site ve ev içerisinde evcil hayvan beslenebilmektedir.

Apartmanda Evcil Hayvan Beslemek Yasak Mıdır?

Apartman ve sitelerin evcil hayvanlar ile ilgili kurallarını kendileri belirlemeleri gerekmektedir. Eğer apartman ve site yönetimi ev ve süs hayvanı beslenemez, evcil hayvan beslenemez, çiftlik hayvanı beslenemez gibi bir madde bulunuyorsa bağımsız bölüm, ortak yerlerinde hayvan beslenmesi yasaklanmış ise apartmanda evcil hayvan beslemek mümkün değildir. Bu maddelere rağmen kat maliklerinde izin verildiği ile ilgili bir belge ibraz edilirse ev, apartman ve sitelerde hayvan beslenebilmektedir.

Evcil Hayvan Sahiplerinin Yasal Hakları Nelerdir?

5199 numaralı hayvan haklarının korunması kanununa göre 5.fıkrasında bakıma muhtaç olan hayvanların evden atılabilmesi mümkün değildir. Ev hayatına alışan ya da sağlık problemleri olan hayvanların sokağa atılması suçtur.

Kedi ya da köpekler ile ilgili komşulardan bir şikayet olması durumunda muhtemelen zabıta gelerek hijyen ve site kurallarının ihlali ile ilgili bir uyarı da bulunacaktır. Ancak hayvanın zabıta zoruyla evden çıkarılması, barınağa verilmesi, sokağa atılması gibi durumlar söz konusu değildir. Bu nokta da apartmanda önemli bir kesimin kedi ve köpeklerden rahatsız olması durumunda imza toplanarak hayvanın ve sahibinin evden uzaklaştırılması talebinde bulunma hakları vardır. Bu durumda yetkililer rahatsızlık nedeni ile ilgili kanıt arayarak inceleme başlatırlar.