Bahar geldi. Şimdi yenilenme vakti!

Binanızda dış cephe ve mantolama işlemlerini gerçekleştirerek yakıtta büyük oranda tasarruf edebileceğinizi ve uzun vadede çok kazançlı çıkabileceğinizi biliyor muydunuz? Dilerseniz dış cephe ve mantolama sistemlerinin yararlarına tek tek bir göz atalım.

1.Isıl Konfor ve Yakıt Tasarrufu

Dış cephe ısı yalıtımı yapılmamış yapıların cephelerinden aşırı derecede ısı kaçakları ya da kazançları meydana gelebilir ve eğer bu problem ortadan kaldırılmazsa büyük miktarda enerji tüketimi ve dolaylı maliyetlerine sebep olur. Mantolama uygulaması ile sağlanan ısı yalıtımı sayesinde yaşam alanlarında homojen bir sıcaklık sağlanarak ısıtma ve soğutma ihtiyaçları azaltılır. Böylece hem konforlu bir yaşam alanı oluşturulur, hem de azalan yakıt tüketimi sayesinde atmosfere salınan karbon miktarında büyük oranda azalma sağlanır. Aynı zamanda hesaplamalar etkin bir mantolama ile yapılarda ortalama %50 enerji tasarrufu edilebileceğini ortaya koymaktadır.

2.Duvarlarda Rutubet Oluşumunun Önlenmesi

Mevcut dış cephe duvarlarında meydana gelen rutubetin büyük bir kısmı nem penetrasyonu, nem artımı veya yoğuşma kaynaklı meydana gelmektedir. Bu durum cephe duvarlarında küf veya mantar oluşumuna sebep olur. Özellikle bina dış duvarlarında yapılacak dış cephe ısı yalıtım sistemi ile ısıl dengenin kurulması ve mevcut yapı üzerinde  yenileme çalışmaları (örnek.eksik veya hasarlı sıvaların yenilenmesi, vb.) yapı cephesinde uzun süreli koruma sağlamada yararlıdır.

3.Uzun Ömürlü Yapılar

Mantolama bina duvarlarını ve dış cephesini yağmur, kar, dolu, fiziki etkenler gibi etkilere karşı koruyarak bina cephesinin, duvarlarının, duvarları içindeki donatının (demir,beton) korunmasını sağlayarak binanın ömrünü uzatır. Mantolama sayesinde bina dış cephesi yağmur, kar gibi iklim şartlarından korunduğu için bina içinde su, nem ve rutubet, donatısında korozyon gibi problemleri olmaz ve bina içi hava kalitesi yükselir.

4.Yangın Koruma Performansı

Mineral yün ile yapılan dış cephe mantolama sistemi uygulamaları, yangın koruma gerekliliklerini en üst düzeyde karşılamaktadır. Taşyünü yalıtım levhası kullanılan sistemler, EUROCLASS –Avrupa Harmonize Sınıflandırma Sistemi– normlarına göre en yüksek yanmazlık sınıfı A1 sınıfındadır.

5.Gürültünün Önlenmesi

Dış cephe mantolama işlemleri belli derecelere kadar hava oluşumlu gürültü yalıtımı sağlayarak yapı içerisindeki yaşam kalitesini artırmakta oldukça yararlıdır.