Apartman ve sitelerdeki enerji tüketimini azaltarak site giderlerini minimize etmek mümkündür. Böylece hem site bütçesinde bir enerji tasarrufu elde edilir hem de ekolojik dengenin korunmasına apartman veya site olarak bir katkı sağlanmış olur. Enerji tasarrufu sağlamanın birden fazla yolu var ve ufak gibi gözüken değişiklikler yapılması halinde önemli kazanımlar elde edilmesi sağlanabilir.

ev, enerji tasarrufu, ısı

Apartman ve Sitelerde Isı Tasarrufu Tedbirleri

Aydınlatma sistemlerini yeniden planlayın.

Site ve apartman enerji tüketiminde önemli bir payı oluşturan aydınlatma sistemlerinde birkaç değişiklikle önemli tasarruflar elde edilmesi mümkündür. Bu bakımdan apartman iç ve dış aydınlatma sisteminde akkor teller yerine, led ampullerin kullanıma dikkat edilebilir. Led ampul, kullandığı enerjinin yüzde 90 kadarını ışığa dönüştürür. Yüzde 70’e varan tasarruf imkanı sunar.

Bu konuda alınacak önemli tedbirlerden biri de sensörlü sistemlerden faydalanmak. Otopark, merdivenler ve diğer boşluklardaki aydınlatma sistemi sensörlü sisteme sahip olmalıdır. Ayrıca aydınlatmaya ihtiyaç duyulmayacak şekilde duvarların açık renkli seçilmesi, boşlukları aydınlatmak için çatı pencereleri yapılması da diğer tedbir arasında bulunur. Dış cephe için aydınlatma sistemleri seçerken güneş panellerine sahip modelleri tercih etmek doğru bir uygulamadır.

Enerji tasarrufu sağlamak için ısı yalıtım sistemlerinden faydalanın

Enerji kalemleri arasında en önemli giderlerden biri de doğalgazdır. Özellikle merkezi ısıtma sistemi bulunan apartmanlar açısından yakıt giderlerini minimize etmek çok daha önemlidir. Bunun ilk yolu, cephe kaplama sistemlerinden faydalanmak. Isı ve ses izolasyon sistemi sayesinde yazın soğutma kışın ise ısıtma için tüketilen enerji miktarında önemli ölçüde azalma meydana gelir.

Pencere ve kapılardan sızan ısı kaybını önlemek de gerekir. Bunun için kapı ve cam süngerleri kullanılabilir. Daha iyi sonuçlar alabilmek için yalıtımlı cam ve kapıların kullanımı teşvik edilebilir. Böylelikle enerji kaybı en aza indirilir. İklimlendirmeye harcanan yakıt ve elektrik en aza indirilebilir.

Kış dönemlerinde yüksek gelen faturalarınıza bir çözüm olarak Dış Cephe ve Mantolama Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için lütfen İletişim sayfamızı ziyaret ediniz.