Site yönetim planı, kat mülkiyetinin kurulması amacıyla gerekli bir belgedir. Tapu Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvurularak çıkarılacak olan bu plan 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu uyarınca düzenlenmiştir. Bu kapsamda her site veya apartmanın bir yönetim planı olmalıdır.

Site Yönetim Planı Nedir?

Site yönetim planı, yönetim ile alakalı tarzın, kullanım amacının ve şeklinin belirlendiği ayrıca denetçi ve yöneticilerin talep edeceği ücretleri belirleyen bir belgedir. Yönetimle alakalı bütün detayların belirlenmesi gereken yönetim planında düzenlenmeyen hallerin Kat Mülkiyeti Kanunu uyarınca dikkate alınacağını ifade etmek gerekir.

Site yönetim planının hazırlanmasında Kat Malikleri Kurulu ve Yönetim rol oynar. Bu çerçevede kat maliklerini bağlayıcı olan site yönetim planı bir sözleşme özelliğindedir. Sözleşmeye aykırı durumların olması kanunilik noktasında sorun yaratır. Sorunların ortaya çıkmaması halinde site yönetim planının değiştirilmesi için harekete geçmek gerekir.

Kat Mülkiyeti Kanunun ve Yönetim Planı İlişkisi Site Yönetim Planı Değiştirilebilir mi?

Site yönetim planı ile alakalı olarak herhangi bir değişiklik yapmak isteniyorsa bu durumda bütün kat maliklerinin 5’te 4’ünün oy vermesi gerekmektedir. Böylelikle yapılan değişiklikler hem kat maliklerini hem yöneticileri hem de denetçileri bağlar. Bu çerçevede de ortaya çıkacak problemleri ortadan kaldırmak adına yargı yoluna başvurması gerekir. Burada dikkate alınacak kanun Kat Malikleri Kanunu Madde 33’tür.

Site Yönetim Planının Bölümleri

Site yönetim planları ile alakalı olarak detaylı değerlendirmeler ve doğru adımlar atmak gerekir. Planda bir eksiklik olması halinde kanuni açık olmasa da kat malikleri arasında ihtilafın ortaya çıkması mümkündür.

Standart bir Site Yönetim Planı 6 temel bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde genel hükümler ve tanımlamalar yapılmaktadır. Burada genellikle yapı ile alakalı bilgilere yer verilmektedir. 2. bölümde yönetim organları ve toplantılar ile alakalı çözümlere başvurulmaktadır. 3. bölümde kat maliklerinin hakları ve borçları ile alakalı kanundan doğan kapsamlı değerlendirmeler yapılmaktadır. 4. bölümde genel giderler ile alakalı detaylar vardır. 5. bölümde ücret ile alakalı hükümler bulunmaktadır. Son bölümde de anlaşmazlıkların çözümü ve imzalar yer alır. 2M Yönetim olarak bu konuda aşağıda paylaştığımız örneği incelemenizi öneriyoruz.

Site Yönetim Planı Örneği için Tıklayınız…