Apartman ve Site Yönetim Kanunu, Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında düzenlenen uygulamaları esas almaktadır. Bu çerçevede apartman sakinleri, kat malikleri ve diğer paydaşlar için düzenlemeler getirir. 2M Yönetim olarak bu konuda en ideal alternatifleri sizlerle buluştururken ihtiyaçlarınıza cevap veriyoruz.

Bu Mevzuat Neleri Kapsar?

Apartman ve Site Yönetim Kanunu, apartman sakinleri ve diğer bütün hak sahipleri ile alakalı düzenlemelere kapı aralar. Ortak alan kullanımı ve benzeri hususlarda düzenlemeler getiren bu mevzuat çerçevesinde daha konforlu bir yaşam tesis edilmesi amaçlanmaktadır. Peki, kanunda ele alınan hususlar nelerdir?

SİTE YÖNETİM KANUNU GÜNCEL 2022 İÇİN TIKLAYINIZ

Otopark Maddesi

Otopark maddesi, apartman ve site sakinlerinin kullanacakları otopark ile alakalı genel düzenlemeleri ele almaktadır. Bu çerçevede apartmana ait otoparkın özelliklerinin yanı sıra kullanım ve paylaşımla ilgili düzenlemeleri de içerir. Site sakinlerinin daha konforlu bir alan paylaşımı için düzenlenen bu madde sayesinde otoparkla alakalı ideal çözüm ortaya çıkar.

Aidat Maddesi

Aidat, apartman veya sitenin genel işleyişi ile alakalı olarak her ay ödenmesi gereken tutarları dikkate alır. Bu bağlamda amaç sitenin genel işleyişini kusursuz bir noktaya taşımak ve ihtiyaçları karşılamaktır. Aidatın kimler tarafından ödeneceği ve kimlerin muaf olacağı ile alakalı düzenlemeler de aidat maddesinde bulunmaktadır. Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamındaki muafiyet ve oranların burada da geçerli olduğunu ifade etmek gerekir.

Evcil Hayvan Maddesi

Evcil hayvan beslemenin apartman içerisinde yasak olup olmadığı oldukça tartışılan hususlardan bir tanesidir. Bu çerçevede Apartman ve Site Yönetim Kanunu dikkate alınır. Ancak bu kanun genel olarak bir düzenleme ya da kısıtlama getirmemektedir. Burada önemli olan Apartman Yönetim Planı’dır. Apartman Yönetim Planı çerçevesinde bir düzenleme yoksa sitede evcil hayvan beslemek mümkün olacaktır.

Siz de apartman ve sitedeki haklarınızdan haberdar olmak istiyorsanız 2M Yönetim olarak bütün detaylarıyla paylaştığımız kanunu incelemelisiniz. Kanun bağlamında sayılan kısıt ve haklar size daha iyi bir yaşam vaat eder. Böylelikle apartman ve sitelerin genel işleyişinde kusursuzluk ön plandadır. Kanun ile alakalı daha fazla bilgi için aşağıdaki dosyayı indirebilirsiniz.