Apartman ve site yakıtlarının hesaplanması konusu bina ve site sakinleri için son derece önemli bir konudur. En adil şekilde hesaplanarak dairelere pay ettirilen apartman ve site yakıtları ortak alanlardaki ısınma giderleri olarak da bilinmektedir. 2M Yönetim olarak apartman ve site yakıtının nasıl hesaplandığı ile ilgili merakınızı gidecek bir rehberi sizler için hazırladık. Şimdi gelin, apartman ve site yakıtları ile ilgili tüm detayları inceleyelim.

Apartmanların ısınma projeleri gerçekleştirilirken dairelerin eşit bir şekilde ısınmasını sağlamak için kalorifer dilimleri hesaplanmaktadır. Bu noktada arsa payı oranına göre paylaştırılmasının yapılması gerekmektedir.

kalorifer

 

Ortak Alan Isıtma Sistemleri

Apartman ve site yakıt hesaplama yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi hangi çeşit ısınma sisteminin kullanıldığıdır. Zira bireysel doğalgaz kullanımı söz konusuysa bu durumda hesaplamayı yapmak çok daha basittir. Bireysel aboneler kendi faturalarını öderken ortak alanlar için gelen faturalar da ayrı hesaplanır. Bu durumda toplam tutarın daire sayısına bölünmesi neticesinde belirlenmektedir. Böylelikle herhangi bir kafa karışıklığı yaşanması söz konusu olmaz.

Merkezi ısınma sistemleri söz konusu olduğunda ise yakıt giderlerinin pay edilmesinde farklı yöntemler söz konusu olabilir. Bu hususu daha derinlemesine değerlendirmek ve soru işaretlerini cevaplamak gerekir.

 

Yakıt Giderleri Nasıl Pay Edilir?

Apartman ve site yakıtı konusunda en sık kullanılan dağılım seçeneklerinde bir tanesi pay ölçer sistemidir. Pay ölçer sistemi bireysel ısınmanın %70 ortak alan kullanımının ise %30 oranında ödenmesi şeklinde gerçekleşir. Ancak bu sistemle alakalı en ciddi sıkında alt ve üst dairelerin boş olması halidir. Bu tür durumlarda yakıtın %20 – %30 oranında daha fazla gidere yol açması söz konusu olur.

Arsa payı ya da m2 esasına göre de apartman ve site yakıtı hesaplaması yapmak muhtemeldir. Bu nedenle de apartman ve site sakinlerinin ortak kararına göre hareket etmek mümkündür. Önemli olan ısınmanın en ideal şekilde gerçekleşmesi ve yakıt tasarrufunun sağlanmasıdır. Zira profesyonelce yönetilen sitelerde herhangi bir haksızlık ya da usulsüzlük olması söz konusu olmaz. Bu konuda siz de profesyonel çözümlere başvurmalısınız.